دکتر میرزاده در دیدار با رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی: انتصاب دکتر ولایتی توجه مقام معظم رهبری وعنایت ایشان را به دانشگاه آزاد اسلامی نشان می دهد

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۹ کد خبر : ۱۱۶۱۰ اخبار واحد
تعداد بازدید:۵۵۹
جلسه دیدار رییس و هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی با دکتر ولایتی رییس هیات امنا و هیات موسس این دانشگاه ظهر امروز در دفتر مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری برگزار شد.
دکتر میرزاده در دیدار با رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی:  انتصاب دکتر ولایتی توجه مقام معظم رهبری وعنایت ایشان را به دانشگاه آزاد اسلامی نشان می دهد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه‌آزاداسلامی، دکترمیرزاده رییس دانشگاه‌آزاداسلامی در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی وتشکر از دکتر ولایتی، گفت: مقام معظم رهبری بهترین وشایسته ترین دانشمندی که مرتبط با دانشگاه آزاداسلامی بود را انتخاب کردند که این امر مایه دلگرمی ما و دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی شد.

دکتر میرزاده ضمن ابراز خرسندی از انتصاب دکتر ولایتی به عنوان رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: انتصاب دکتر ولایتی، توجه رهبری وعنایت ایشان را به دانشگاه آزاد اسلامی نشان می دهد و خوشبختانه ایشان تمامی خصائل علمی و اجرایی سطح بالا را داراست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به چالش هایی که این دانشگاه در مهر 92 با آن مواجه بود، گفت: در زمان ورود من به دانشگاه آزاداسلامی، این دانشگاه 2 هزار و 375 میلیارد تومان کسری بودجه داشت. این در حالی بود که تمامی دانشگاه های کشور اعم از دولتی و غیردولتی، ظرف 10 سال گذشته رشد جمعیت دانشجویی بین 8 تا 32 درصد داشتند ولی دانشگاه آزاد اسلامی در دوران گذشته رشد دانشجویانش کمتر از 4 درصد بود.

وی، کاهش جمعیت دانشجویی و همچنین رشد بی سابقه حدود 2350 رقیب دانشگاهی را از دیگر چالش ها دانست و گفت: متاسفانه حدود 11 هزار رشته محل دانشگاه آزاداسلامی فاقد متقاضی است که این امر باعث گردید هزینه های دانشگاه با 40 هزار کارمند و 68 هزار عضو هیات علمی بسیار بالا برود.

وی همچنین با بیان اینکه به دلیل نبود سیستم های اتوماسیون جامع و سراسری و دیتا بیس از امور دانشجویی، علمی و اساتید، فرایندهای بروکراتیک بسیارگسترده و آزاردهنده ای وجود داشت ، گفت: وابستگی 99 درصدی دانشگاه به شهریه ، وجود دو میلیون و 500 هزارمتر مربع پروژه عمرانی ناتمام، پراکندگی سازمان مرکزی در 15 ساختمان در پاسداران، تمرکز گرایی شدید در مدیریت، نبود نقشه جامع فرهنگی و ... از دیگر چالش های موجود در دانشگاه آزاد اسلامی بود.

رییس دانشگاه‌ آزاد اسلامی افزود: ما برای بقای دانشگاه و اثربخشی و ماموریت گرایی دانشگاه نیازمند الزامات مدیریتی خاصی بودیم که بر همین اساس برنامه ریزی ها آغاز شد و نخستین کار تصویب و تهیه برنامه دانشگاه بود، که در حال حاضر دو برنامه مصوب وجود دارد که ابتدا در هیات امنای استانی و سپس در هیات امنای مرکزی به تصویب رسیده است و یک نسخه آن نیز به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم شده است.

اصل کار دانشگاه آزاداسلامی بر مبنای قانونگرایی و رعایت مشی آیین مندی است

میرزاده با بیان اینکه اصل کار را بر مبنای قانون گرایی ورعایت مشی آیین مندی در دانشگاه قرار دادیم، گفت: تمرکز زدایی، شفافیت مالی و اداری، تصمیم گیری براساس مشورت،استفاده از خرد جمعی با تشکیل 20 شورای راهبردی، حذف تصمیم گیری های فردی، تفویض اختیار به استان ها و کاهش وابستگی به شهریه ها از اقدامات انجام شده در طول 3 سال گذشته است.

دانشگاه آزاد اسلامی خود را مخاطب اول فرمان مقام معظم رهبری در زمینه توسعه اقتصاد دانش بنیان قرارداده است

وی همچنین با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در سند علم و فناوری کشور مبنی بر توسعه اقتصاد دانش بنیان، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی خود را مخاطب اول این فرمان مقام معظم رهبری قرار داده است و در همین راستا شهرک های فن آوری آزاد، مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان در واحدهای دانشگاه‌آزاد اسلامی تاسیس شد و یا در دست اقدام قرار گرفته است.

رییس دانشگاه‌آزاداسلامی افزود: توسعه سامانه های اتوماسیون در تمامی حوزه های مالی، اداری، خدماتی، آموزشی، علمی، پژوهشی، فرهنگی، حقوقی و .. از دیگر اقدامات انجام شده طی سه سال گذشته است به طوری که در حال حاضر دانشگاه‌ دارای 53 نرم افزار مدیریتی است که توسط همکاران فنی دانشگاه تهیه شده است.

دکتر میرزاده همچنین با بیان اینکه توسعه حوزه بازرسی از دیگر اقدامات انجام شده در مجموعه دانشگاه آزاداسلامی است، گفت: در حال حاضر تمامی واحدهای دانشگاهی، بازرسی و یا حسابرسی شده و با افرادمتخلف در امور آموزشی، اداری ، مالی، حقوقی و ... برخوردهای قانونی لازم صورت گرفته است.

وی به حمایت 242 نماینده مجلس شورای اسلامی ازدانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: تا کنون توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو بار از عملکرد دانشگاه‌آزاد اسلامی تشکر و قدردانی شده است که حمایت این تعداد از نمایندگان مجلس از یک دانشگاه در تاریخ ایران بی سابقه است.

رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر توسعه تحصیلات تکمیلی ، گفت: متاسفانه درحال حاضر سالانه 40 تا 50 هزار نفر به منظور ترجمه مدارک و برای ادامه تحصیل و خروج از کشور به وزارت علوم مراجعه می کنند که اغلب آنان به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند، همچنین در حال حاضر 80 هزار نفر در دانشگاه های خارج از کشور مشغول ادامه تحصیل هستند که اغلب آنها در دانشگاه های آسیای میانه و برخی دانشگاه های درجه دو و سه کشورهای همسایه به سر می برند که این امر موجب خروج ارز از کشور وآبادی دانشگاه های درجه دو و پایین تر کشورهای خارجی می شود.

وی ادامه داد: در دوره مدیریت جدید دانشگاه‌آزاداسلامی به دنبال توسعه تحصیلات تکمیلی که نیاز مبرم جوانان بود، رفته شد به طوریکه در حال حاضر بار 54 درصد تحصیلات تکمیلی و 37 درصد آموزش عالی ایران بر عهده دانشگاه‌آزاد اسلامی است.

هیچ مصوبه ای از هیات امنا نیست که اجرایی نشده باشد

دکتر میرزاده با بیان اینکه اجرای رهنمودها و نظرات مقام معظم رهبری همواره از ضروریات مدیریت دانشگاه و به عنوان بستر اصلی تصمیم گیری ها در این دانشگاه مطرح بوده است، گفت: امروز هیچ مصوبه ای از هیات امنا نیست که اجرایی نشده باشد و خوشبختانه با حمایتهای آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) هرساله بودجه دانشگاه در اسفندماه به تصویب هیات امنای مرکزی میرسید که این از موفقیت های ما بود.

تمامی حساب های مالی و پرداختی های دانشگاه آزاد اسلامی شفاف است

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تمامی حسابهای مالی و پرداختی های دانشگاه آزاد اسلامی شفاف و دارای حساب و کتاب است، افزود: خوشبختانه با عنایت الهی هر سه سال گذشته تراز مالی دانشگاه مثبت بوده است و امیدواریم امسال نیز این تراز مثبت باشد.

وی در پایان خطاب به دکتر ولایتی گفت: امیدواریم روزی برسد که نگرانی های ما و شما در مورد دانشگاه آزاداسلامی هم تراز و هم سطح شود و این دانشگاه که یادگار جاودان آیت الله هاشمی رفسنجانی است بااستعانت الهی در درجه اول و پشتیبانی مقام معظم رهبری و رهنمودهای کارساز شما به عنوان دانشگاهی در تراز یک دانشگاه علمی و کارآفرین، بتواند خدمتگزار جامعه اسلامی باشد.

گزارش عملکرد معاونین دانشگاه آزاد اسلامی به رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه

در ادامه این دیدار تنی چند از معاونان به ارائه خلاصه گزارش عملکرد خود پرداختند و مقرر شد با تداوم این جلسات در هفته آینده سایر معاونان نیز گزارش خود را ارائه کنند.

مهندس محسن هاشمی معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی، تشکیل شورای معماری دانشگاه را نخستین اقدام در دوره فعلی مدیریت برای چارچوب بخشیدن به معماری ساختمان های دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد.

وی با اشاره به تشکیل این شورا به دستور دکتر میرزاده، افزود: طبق نقشه راه ترسیمی رییس دانشگاه، تمام ساختمان های جدید در سه سال اخیر با معماری ایرانی و اسلامی طراحی شده و برنامه هایی برای اصلاح ساختمان های موجود نیز داریم.

وی، تکمیل پروژه های متوقف و نیمه کاره به جا مانده از دوره قبل را اولویت دوم معاونت عمرانی در طی این سال ها دانست و گفت: تدبیر دکتر میرزاده برای تامین مالی و نیز جبران خسارات پیمانکاران باعث شد تا بدون ایجاد حتی یک مشکل حقوقی ، 75 درصد از 2,5 میلیون متر مربع پروژه متوقف و نیمه کاره به بهره برداری برسد که این میزان تا شش ماه آینده به بالای 90 درصد خواهد رسید.

به گفته هاشمی با تاکیدات دکتر میرزاده، مستندسازی املاک و اراضی در اختیار دانشگاه نیز به عنوان یک اولویت و یک تلاش مضاعف در دستور کار قرار گرفت و امروز دارای چارچوب و رویه مشخصی شده است.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی به تجمیع ساختمانهای واحدهایی که در تهران و برخی شهرها به صورت پراکنده وجود داشتند، اشاره کرد و افزود: در تهران اقدامات بسیار خوبی برای تجمیع واحدهای تهران شمال، تهران جنوب ، علوم پزشکی و سازمان مرکزی صورت گرفته و این امر در خصوص واحد تهران مرکزی و برخی از واحدهای شهرستان ها نیز در دست اقدام است.

وی به ایجاد شهرک های فناوری آزاد در دانشگاه اشاره کرد و گفت: وجود هزار و 106 شرکت دانش بنیان و واحد فناور در دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین نیازهای صنفی و خدماتی کارکنان و اعضای هیات علمی باعث شد طرح شفا شکل بگیرد.

در ادامه دکتر علوی فاضل رییس مرکز هماهنگی امور هیات های امنای استانی، گفت: اجرای مصوبه 721 شورای عالی انقلاب فرهنگی و تشکیل جلسات هیآت امنای استانی بر اساس این مصوبه اتفاق مبارکی بود که در این سه سال صورت گرفت، به شکلی که از مهر 1392 تا کنون 398 جلسه هیات امنای استانی تشکیل شده است و این در حالی است که از آبان 1391 تا مهر 1392 تنها 16 جلسه هیات امنای استانی در سراسر کشور انجام شده بود.

وی به تصویب آیین نامه داخلی هیآت امنای استانی نیزاشاره کرد و افزود: امروز حدود 496 نخبه سیاسی،علمی و فرهنگی در سطح کشور در جلسات هیات امنایاستانی شرکت می کنند و این امر در جهت تمرکز زدایی به شدت بوروکراسی زاید را در سطح استانی و ملی کاهش داده است.

دکتر احسانی معاون اداری و مالی دانشگاه نیز در ادامه این دیدار گفت: نخستین اقدام انجام شده در حوزه اداری مالی در دوره جدید تفکیک خزانه داری از معاونت اداری و مالی بود به طوریکه ترتیبی اتخاذ شد تا برای استقلال بیشتر خزانه دار ، نصب خزانه دار سازمان مرکزی با تصویب هیات امنای مرکزی صورت گیرد .

وی همچنین به تسری این مصوبه به سراسر کشور و ایجاد پست خزانه دار استان با تایید هیآت امنای استانی اشاره کرد و گفت: همین نسبت نیز برای تعیین حسابرس برای استانها در نظر گرفته شد و حسابرس ها در کلیه واحد ها مستقر هستند.

وی همچنین به اجرای طرح استفاده از حسابرسان مستقل به صورت پایلوت در برخی واحد ها اشاره کرد که با استقبال ریاست هیات امنا و هیات موسس دانشگاه روبرو شد.

دکتر احسانی از ترمیم حقوق کارکنان و بویژه اعضای هیات علمی دانشگاه نیز خبر داد و گفت: تلاش شده است تا اختلاف حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه های دولتی کاهش یابد و در مجموع طی سه سال گذشته حقوق کارکنان 122 درصد و حقوق اعضای هیات علمی 86 درصد افزایش یافته است.

وی به کنترل هم زمان درآمد و هزینه در دوره جدید براساس یک نرم افزار واحد اشاره کرد و گفت: پایگاه داده اداری و مالی و حقوق و دستمزد در محل سازمان مرکزی نصب شده است.

دکتر دادکان معاون ورزش دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: اولین تلاش ما توسعه ورزش بصورت همگانی، منظم و یکنواخت در سراسر دانشگاه بود به شکلی که امروز 240 هزار دانشجو و 5 هزار کارمند عضو هیات علمی در فعالیت های ورزشی دانشگاه شرکت می کنند.

وی گفت: در عرصه ورزش قهرمانی نیز حدود 50 هزار دانشجو مشغول فعالیت هستند و 403 ورزشکار حرفه ای نیز در قالب 20 تیم شامل 10 تیم بانوان و 10 تیم آقایان، موفق به کسب 12 قهرمانی، 6 مقام دومی و 5 سهمیه آسیایی شده اند.

دادکان افزود: با تاکید دکتر میرزاده باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه تشکیل شد و در حال حاضر 14 استان برای تشکیل شعب این باشگاه درخواست داده اند و دانشگاه آزاد اسلامی دارای باشگاهی با 20 تیم در لیگ های ورزشی است که مامن قهرمانان بشمار می رود.

در ادامه دکتر حسین زاده لطفی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ،گفت: پنج وظیفه اصلی به دوش معاونت آموزشی دانشگاه است که یکی از آن ها هیات علمی است بنابراین با توجه به سیاست دکتر میرزاده مبنی بر جذب و اصلاح هرم هیات علمی در مجموع 11 هزار عضو هیات علمی phd جذب و یا ارتقا یافته اند.

وی آماری از کل اعضای هیات علمی ارائه داد و گفت: 4 هزار و 443 عضو هیات علمی در سه سال گذشته با رای هیات ممیزه مرکزی ارتقا پیدا کرده اند.

حسین زاده لطفی همچنین از راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی (Database ) اعضای هیات علمی خبر داد و گفت : در این پایگاه اطلاع رسانی اعضای هیات علمی با کد شناسه و شماره ملی قابل مشاهده و پایش هستند.

همچنین حجت الاسلام علی عسگری معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: فراکسیون دانشگاه آزاد اسلامی با 116 عضو شروع به کار کرده است و امروز حدود 140 نماینده برای این فراکسیون نامه نویسی کرده و از فرآیندهای دانشگاه حمایت می کنند.

وی همچنین تشکیل مجمع خیرین را نیز یکی دیگر از اقدامات حوزه معاونت امور مجلس دانست.

 


نظر شما :