دکتر رهبر در نشست شورای روسای واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به مردم است و باید به مردم منفعت برساند / تکریم و توجه به خیرین در دانشگاه آزاد اسلامی / مدیریت هزینه به معنای حذف هزینه‌های ضروری نیست

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۶ کد : ۱۲۱۸۸ اخبار واحد
تعداد بازدید:۲۷۴
نشست شورای روسای واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس به ریاست دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
دکتر رهبر در نشست شورای روسای واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس تأکید کرد:  دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به مردم است و باید به مردم منفعت برساند / تکریم و توجه به خیرین در دانشگاه آزاد اسلامی / مدیریت هزینه به معنای حذف هزینه‌های ضروری نیست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر رهبر در این نشست با بیان اینکه جلسه مذکور، بسیار خوب و کارشناسانه بود، گفت: قطعاً از نظرات شما در برنامه ریزی‌های کلان دانشگاه بهره خواهیم گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری جلساتی در این سطح وسیع ادامه یابد و کمیته های تخصصی کارشناسی در سطح استان راه‌اندازی شده تا برای تمامی مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد، راه حل کارشناسانه پیدا شود.
وی در ادامه با تأکید بر لزوم توجه به کیفیت در تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: افزایش کیفیت در واحدها می‌تواند به افزایش جذب دانشجو نیز منجر شود، بنابراین لازم است برنامه ریزی لازم برای ارتقاء کیفیت آموزشی و پژوهشی در واحدها صورت گیرد.
وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی دارای صندلیهای خالی در رشته‌های علوم مهندسی و علوم انسانی هستند، گفت: امروز تنها رشته‌ای که ظرفیت خالی ندارد، رشته‌های علوم تجربی و رشته‌های علوم پزشکی است. از این رو ما باید در دانشگاه آزاد اسلامی برای گسترش و توسعه این رشته‌ها برنامه‌ریزی جدی داشته باشیم و زیرساختهای لازم برای جذب دانشجوی رشته پزشکی ایجاد کنیم.
دکتر رهبر در ادامه با بیان اینکه تکریم و توجه به خیرین در دانشگاه آزاد اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: این دانشگاه، یک دانشگاه مردمی است و باید با اتصال و نزدیکی با مردم ارتباط خود را با عموم جامعه بیشتر کند. اگر مردم از خیر و برکت این دانشگاه بهره‌مند شوند، بدون شک با جان و دل به دانشگاه آزاد اسلامی کمک خواهند کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر لزوم تربیت تکنسین در دانشگاه‌ها گفت: امروز شرایط به گونه‌ای است که جامعه به تکنسین نیاز دارد. ما باید یک بازنگری جدی در رشته‌ها انجام دهیم.
ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
وی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی باید در مقاطع کاردانی و کارشناسی با توجه به مزیت‌ها و نیازهای منطقه به سمت آموزشهای مهارتی و حرفه‌ای پیش رود و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بازنگری برای ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای مورد نیاز است.
تربیت فارغ‌التحصیلان دانشگاه به صورت چند وجهی
دکتر رهبر با بیان اینکه ما امروز نیاز داریم که فارغ‌التحصیلان دانشگاه به صورت چند وجهی تربیت شوند، گفت: تمامی واحدها باید با استفاده از مزیت‌های منطقه‌ای خود برنامه‌ریزی‌های لازم را برای ثروت آفرینی از علم انجام دهند.
دکتر رهبر خطاب به روسای واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس خاطر نشان کرد: بودجه پژوهشی از موضوعات بسیار مهم واحدهاست و واحدها باید در این زمینه توجه جدی داشته باشند.
از امکانات و تجهیزات دانشگاه باید در راستای خدمت رسانی به مردم استفاده شود
دکتر رهبر همچنین با تأکید بر لزوم کارآیی در امکانات و تجهیزات دانشگاه، گفت: این دانشگاه متعلق به مردم است و باید به مردم منفعت برساند. بنابراین از امکانات و تجهیزات این دانشگاه باید در راستای خدمت رسانی به مردم استفاده شود.
دکتر رهبر در ادامه با تأکید بر لزوم وجود مدیریت هزینه در واحدهای دانشگاهی، گفت: مدیریت هزینه به معنای حذف هزینه‌های ضروری نیست، بلکه به معنای حذف هزینه‌های غیرضروری است و باید در این زمینه دقت و مراقبت زیادی صورت گیرد.
وی خطاب به روسای واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس، گفت: تجارب خود را به هم منتقل کرده و به یک برنامه عملیاتی و اجرایی تبدیل کنید. همچنین خودارزیابی در آموزش و پژوهش و طراحی بودجه‌ریزی عملیاتی از دیگر اموری است که باید واحدها به آن توجه کنند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی سالانه هزینه بسیار زیادی را صرف خرید تجهیزات می‌کند، گفت: با توجه به اینکه دنیای امروز، دنیای الکترونیک است، پیشنهاد می‌کنم که سامانه‌ای طراحی شود که در آن متقاضیان و عرضه کنندگان کالا عضو شوند و واحدهای دانشگاهی بتوانند کالای با کیفیت و ارزان تهیه کنند.
دکتر رهبر با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک مجموعه و خانواده واحد است، گفت: سیستم یکپارچه اداره دانشگاه آزاد اسلامی در تمام عرصه‌های آموزشی، پژوهشی و.... باید وجود داشته باشد.

دکتر رهبر با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی این پتانسیل را دارد که یک تحول جدی در کشور ایجاد کند، گفت: من به این موضوع ایمان دارم چرا که تمام مسئولین واحدها واقف به مسایل روز جامعه و منطقه هستند و انتظار دارم تدبیری اندیشیده شود که هم دانشگاه آزاد اسلامی و هم کشور به دست پرتوان شما به قله هدف برسد.
دکتر تروهید رئیس مرکز حوزه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس از زحمات دکتر سارویی تشکر و برای دکتر پیشقدم سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و واحد شیراز آرزوی توفیق کرد.
دکتر محمدکاظم کاوه پیشقدم سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و واحد شیراز، در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت واحدهای استان به ارائه مطالبی درخصوص مشکلات و راهکارهای حل آن پرداخت.
وی بر تأسیس شرکت‌های دانش بنیان، اجرای طرح‌های دانش‌بنیان در واحدها و ارائه راهکارهایی برای کاهش مخارج در دانشگاه تاکید کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمودیان نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس نیز در این نشست، با بیان اینکه نعمت‌های بزرگی در برابر همه ما قرار دارد، گفت: نعمت نظام جمهوری اسلامی، ولایت فقیه، حضور در دانشگاه و مسئولیت در حوزه تعلیم و تربیت نعمتهای بزرگی هستند که باید شاکر آنها باشیم.
وی با اشاره به مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و واحد شیراز، گفت: این مراسم تکریم جلوه‌ای از ظهور اخلاق اسلامی است.همچنین از دکتر سارویی به خاطر تلاشها در اداره دانشگاه تشکر و برای دکتر پیشقدم آرزوی توفیق دارم. امیدوارم دکتر پیشقدم با سعه صدر خود بر استفاده از تمام نیروهای دانشگاه بتواند در این راه موفق باشد.
وی در ادامه پیشنهاد داد: اخذ تسهیلات برای اعضای هیأت علمی و کارکنان در دستور کار واحدهای دانشگاهی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در دوره جدید رویکرد بیشتر به مسایل فرهنگی وجود دارد، ابراز امیدواری کرد با همدلی و وفاق بیشتر به سمت ارتقای ارزشهای اخلاقی در دانشگاه آزاد اسلامی گام برداریم.
لازم به ذکر است در این نشست موضوعاتی از جمله تسریع در ارتقاء هیأت علمی، چابک سازی در واحدهای دانشگاهی، تفویض اختیار بیشتر به واحدها، بورسیه اعضای هیأت علمی، افزایش کیفیت آموزشی در واحدها، تدوین برنامه عملیاتی برای مسایل فرهنگی، برگزاری جشنواره خلاقیتهای فرهنگی، توجه جدی به طرح ضیافت استادان، توجه به تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، راه اندازی شتاب دهنده‌ها، اخذ مجوز برای راه‌اندازی پارک علم و فناوری در استانها، اخذ مجوز نشریات واحدها به صورت استانی، راه‌اندازی رشته‌ی مهندسی مهارتی در سطح کارشناسی، توسعه رشته‌های علوم پزشکی در استان، تسهیل و تسریع در روند جذب هیأت علمی گروه علوم پزشکی، افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای، توجه به امور رفاهی کارکنان، افزایش کیفیت آموزشی در واحدها، راه‌اندازی صندوق مشترک در سطح استانها، کاهش بروکراسی اداری، آمایش رشته‌های تحصیلی در سطح استان، تکریم خیرین، تخصصی شدن شورای ورزش در استانها، از سوی روسای شوراهای تخصصی و روسای واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس ارائه شد.

 


نظر شما :