دکتر آقاجانی بررسی کرد:

نقش تحول زمان در دیه زن و مرد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۱۳۳۷۶ اخبار واحد
تعداد بازدید:۴۴۴
عضو هیئت‌‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان نقش زمان در دیه زن و مرد را مورد بررسی قرار داد
نقش تحول زمان در دیه زن و مرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از کرمان، کرسی نظریه‌پردازی با عنوان «نقش زمان در دیه زن و مرد» صبح امروز با حضور محمود آقاجانی، نقد جلال ایرانمنش به مدیریت مریم کاظمی‌پور در سالن اجلاس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان برگزار شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان در این نشست با بیان اینکه انسان در زندگی دنیوی از حقوقی بهره‌مند است و یکی از حقوق نیز حق حیات است، اظهار کرد: هیچ‌کس اجازه تعدی به این حق عمومی را همانند سایر حقوق ندارد؛ بنابراین اگر فردی عمداً یا سهواً دیگری را از چنین حقی محروم کند باید تاوان آن را بپردازد.

محمود آقاجانی اضافه کرد: در جوامع مختلف بشری به اقتضای شرایط و ضوابط حاکم بر آن مجازات‌های متفاوتی را برای تجاوزگر به این حقوق در نظر می‌گیرند و البته این امر اختصاص به جوامع امروزی هم ندارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از شیوه‌هایی که امروزه در برخی از نظام‌ها برای مجازات چنین افرادی که حق حیات دیگری را سلب کنند در نظر می‌گیرند، پرداخت خسارت‌های مالی است که از آن در فقه اسلامی به دیه تعبیر می‌شود.

عضو هیئت‌‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان با اشاره به نظر فقها و اندیشمندان امامیه درباره نقش زمان در تحول فقه اجتهادی متذکر شد: بنا بر فرمایش امام خمینی (ره)، زمان و مکان عنصر تعیین‌کننده در اجتهادند، مسئله‌ای که در قدیم دارای حکمی بوده است و به ظاهر همان مسئله در روابط حاکم بر سیاست، اجتماع و اقتصاد یک نظام ممکن است حکم جدیدی پیدا کند.

آقاجانی مطرح کرد: همچنین امام خمینی (ره) می‌فرماید که هدف اساسی این است که چگونه می‌خواهیم اصول محکم فقه را در عمل فرد و جامعه پیاده کنیم تا بتوانیم برای معضلات پاسخ داشته باشیم و همه ترس استکبار از همین مسئله است که فقه و اجتهاد جنبه عینی و عملی پیدا کند و قدرت برخورد در مسلمانان به وجود آورد.

وی با معرفی و تشریح عقاید دیگر علمای موافق و مخالف تساوی دیه زن و مرد تصریح کرد: امروز دیه زن و مرد به صورت تساوی پرداخت می‌شود، طبق تبصره ماده ۵۰۰ و ۵۰۱ قانون مجازات‌های اسلامی در جنایاتی که مجنیٌ علیه مرد نیست، معادل تفاوت دیه تا سقف دیه مرد از صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پرداخت می‌شود.

عضو هیئت‌‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان تشریح کرد: ماده ۱۰ لایحه بیمه اجباری نیز شرکت‌های بیمه را مکلف می‌کند که خسارت وارده به زیان‌دیدگان را بدون در نظر گرفتن جنسیت و دین تا سقف تعهدات بیمه‌نامه پرداخت کند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر به آدرس http://ana.ir/fa/news/96/381555 مراجعه فرمائید

انتهای پیام/۴۰۷۸/


نظر شما :