در واحد کرمان برگزار شد؛

جلسه نقد کتاب رفتارشناسی مدیران در نهج البلاغه

۲۶ آذر ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۶ کد : ۱۳۷۰۶ اخبار واحد
تعداد بازدید:۲۱۰
جلسه نقد کتاب رفتارشناسی مدیران در نهج البلاغه با حضور علی نقی امیری، مؤلف کتاب، در واحد کرمان برگزار شد
جلسه نقد کتاب رفتارشناسی مدیران در نهج البلاغه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از کرمان جلسه نقد کتاب رفتارشناسی مدیران در نهج‌البلاغه، در راستای گفتمان علمی انقلاب اسلامی با حضور مؤلف کتاب، علی‌نقی امیری و نقد محمود آقاجانی وسنجر سلاجقه، به مدیریت جلسه محسن زاینده‌رودی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان برگزار شد.

علی‌نقی امیری در باب کتاب رفتارشناسی مدیران در نهج‌البلاغه اظهار کرد: شایسته‌سالاری یکی از مبانی اصلی در بیانات ائمه است و علوم امروزی علومی است که از روش آزمون‌وخطا به دست آمده ولی بیانات ائمه برگرفته از علم لدنی و الهی است.

وی با تشریح اینکه رفتار مجموعه اقداماتی است که ما در شرایط زمانی و مکانی بروز می‌کنیم که ناشی از سیره و سبک زندگی است، افزود: ائمه الگوی حاکم بر رفتار درست را به ما معرفی می‌کنند و ما می‌توانیم در مورد برخی انسان‌ها بر اساس قواعد حاکم بر رفتارشان، رفتارشان پیش‌بینی کرد.

وی افزود: الگوی رفتاری یعنی اینکه ما بتوانیم بر اساس نیاز فطری انسان‌ها به الگوپذیری، الگویی معرفی کنیم که الگوی ما انسان متعادل باشد یعنی کسی که نظام اندیشه و باورهایش با نظام رفتارش یکی باشد.

علی‌نقی امیری با بیان اینکه سیره معصومین بهترین و کامل‌ترین الگو است، گفت: ائمه به دنبال این بودند که یک سری از اصولی که ثابت و کلی و تاریخی است معرفی کنند که حاکم بر رفتار باشد و ما به دنبال استخراج این اصول و بکار گیری آن‌ها در سطح فرد، خانواده، سازمان و جامعه هستیم، همه معصومین اصولی بیان کردند که در تمامی زمان‌ها مطرح بوده است

علی‌نقی امیری با اشاره به اینکه برعکس تحقیقات موجود در این تحقیق از برخورد انتزاعی پرهیز شده است اظهار کرد: این کتاب با الهام از نهج‌البلاغه و تأکید بر خطبه ۵۳ نهج‌البلاغه تألیف شده است و در پنج مرحله مؤلفه‌ها و مقوله‌ها استخراج و در نهایت مدل مفهومی تحقیق ترسیم شد.

محمود آقاجانی به‌‌عنوان ناقد اول، ضمن تشکر از مؤلف و بیان ویژگی‌های ارزشمند کتاب اظهار کرد: با توجه به اینکه مبنای کتاب، نامه ۵۳ نهج‌البلاغه است بهتر بود نام‌گذاری کتاب نیز به همین عنوان صورت می‌گرفت، در برخی موارد از بیانات مقام معظم رهبری استفاده شده است که بهتر بود از مکتوبات ایشان استفاده می‌شد تا مسیر ذکر منبع از مکتوبات باشد و اشکالاتی نیز به ساختاربندی کتاب وارد است.

سنجر سلاجقه به‌عنوان ناقد دوم ضمن ابراز خرسندی از وجود چنین کتابی در رشته مدیریت و تشکر از مؤلف کتاب گفت: تمامی دانشجویان ارشد و دکتری برای انجام پایان‌نامه خود باید به سمت منابع اسلامی بروند و باید ساختار استفاده محض از منابع غربی که در جامعه ما پاسخگو نیست شکسته شود.

سلاجقه افزود: استفاده از نمودار در این کتاب برای تسهیل فهم بسیار خوب بوده است ولی در برخی نمودارها اشکالاتی وجود دارد که شایسته است رفع شود.

در ادامه جلسه تعدادی از اساتید و دانشجویان حاضر سوا لاتی از مؤلف کتاب پرسیدند.

امیری ضمن تشکر از ناقدین تعدادی از اشکالات را صحیح برشمرده تأکید کرد در چاپ بعدی کتاب این اشکالات رفع می‌شود و گفت: یکی از روش‌های تحقیقی که مغفول مانده است اجتهاد است که یک روش کیفی است و شایسته است دانشگاهیان نیز به این روش توجه کنند.

وی افزود: مطالب بیان شده در این کتاب برگرفته از سخنان حضرت امام علی (ع) است و این سخنان مطالبی است که در علوم امروزی دانشمندان غربی نیز به آن رسیده‌اند و امثال بلانچارد در مکتوباتشان از آن استفاده کرده‌اند.


نظر شما :