فروغی مطرح کرد؛

ارتباط سازمان‌یافته صنعت و دانشگاه‌ در مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی کرمان/ روزانه ۴ هزار عدد ماسک تولید می‌شود

۰۴ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۱ کد : ۱۳۹۲۱ اخبار واحد
تعداد بازدید:۲۱۹
رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان عنوان کرد: ارتباط منسجم و سازمان‌یافته بین صنایع و دانشگاه‌ها با انجام تحقیقات بنیادی همسو با نیازهای علمی پژوهشی دانشگاه و مراکز صنعتی در این مرکز برقرار می‌شود.
ارتباط سازمان‌یافته صنعت و دانشگاه‌ در مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی کرمان/ روزانه ۴ هزار عدد ماسک تولید می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، نوزدهمین شماره از سلسله گزارش‌ها و گفتگوهای معرفی ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور، متعلق به معرفی مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان است که در گفتگو با محمدمهدی فروغی رئیس این مرکز منتشر می‌شود.

فروغی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا درباره نقش مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان در ارتباط صنعت و دانشگاه اظهار کرد: با توجه به اینکه امروزه برقراری ارتباط منسجم و سازمان‌یافته بین صنایع و دانشگاه‌ها یکی از نیازهای اساسی کشور است، این مرکز می‌تواند با انجام تحقیقات بنیادی و توسعه‌ای همسو با نیازها و برنامه‌های علمی پژوهشی و فناوری دانشگاه و مراکز علمی و صنعتی این ارتباط را مستحکم‌تر کند.

وی افزود: این مرکز می‌تواند با ایجاد ساختارهای مصوب ارتباط و همکاری مستمر دانشگاه با مراکز علمی، صنعتی، ارائه خدمات پژوهشی آزمایشگاهی، مشاوره فنی و علمی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی و ارائه خدمات آزمایشگاهی با اخذ مجوزهای استاندارد در زمینه‌های مختلف  استان‌های جنوب شرق کشور را پوشش دهد.

رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان گفت: این مرکز با هدف استفاده و بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های ساختاری و توان عملیاتی دانشجویان، استادان و واحدهای پژوهشی و نیز افزایش پاسخگویی خدمات پیشرفته منطبق بر استانداردهای ملی و بین‌المللی و کمک به صنایع جنوب شرق کشور تشکیل شده است.

فروغی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در راستای سیاست‌های کلان دانشگاه در سازمان مرکزی با هدف نظم بخشیدن به فضاهای آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، عملکرد بهتر، توسعه گروه‌های تحقیقاتی کارگاه و آزمایشگاه محور  و برای اهداف پژوهش و فناوری دانشگاه، مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی شامل آزمایشگاه‌های کروماتوگرافی و آنالیز عنصری دستگاهی، شیمی مواد غذایی، میکروبیولوژی و سالن‌های آماده‌سازی را راه‌اندازی کرد.

تولید ۴ هزار عدد ماسک در مرکز تحقیقاتی کرمان

 

وی اضافه کرد: مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان علاوه بر فعالیت در سامانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی شامل سامانه آزمایشگاه‌های تحقیقات آزاد «ساتا» و سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد «ساها» به شبکه آزمایشگاهی راهبردی ریاست جمهوری نیز متصل بوده و ارائه خدمات آزمایشگاهی می‌کند.

رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان عنوان کرد: این مرکز در زمان گسترش بیماری کرونا نیز قسمتی از فضای خود را اختصاص به تولید ماسک‌های سه لایه و N۹۵ داده و از اسفند ۱۳۹۸ روزانه نزدیک به ۴ هزار عدد ماسک تولید و به مراکز مورد نیاز تحویل می‌دهد و تولید ژل‌های ضدعفونی‌کننده هم توسط این مرکز انجام گرفت.

فروغی عنوان کرد: برای اجرای منویات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید با توجه به برنامه راهبردی دانشگاه و ظرفیت عظیم موجود در حوزه آزمایشگاهی، کارگاهی، فضای کالبدی، تجهیزات پیشرفته و نیروی انسانی متخصص واحدهای دانشگاهی استان کرمان، امیدواریم این مرکز با به اشتراک‌گذاری دستگاه‌ها و ارائه خدمات آزمایشگاهی بتواند در راستای حمایت از توسعه کمی و بهبود کیفی خدمات آزمایشگاهی در کشور خدمات متنوعی را به اعضای هیئت علمی، دانشجویان، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع کشور ارائه دهد.

وجود انواع دستگاه‌های تحقیقاتی پیشرفته در واحد کرمان

وی ادامه داد: مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان دستگاه‌های تحقیقاتی پیشرفته مانند کروماتوگرافی مایع، طیف‌سنج جرمی، طیف‌سنج جرمی Liquid Chromatograph-Mass Spectrometer-Mass Spectrometer، دستگاه کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا  High Performance Liquid Chromatograph Machine و کروماتوگرافی گازی دارد.

رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان خاطرنشان کرد: طیف سنج جرمی: Gas Chromatograph-Mass Spectrometer،, GC/FID AAS دستگاه جذب اتمی، دستگاه سنجش و اندازه‌گیری عناصر اکسیژن و گوگرد و نیتروژن, AFM,CHOSN میکروسکوپ نیروی اتمی و دستگاه‌های UV, FTIR و.... از دیگر دستگاه‌های این مرکز است که می‌تواند خدمات متنوعی در حوزه شیمی، حوزه محیط‌زیست، کشاورزی و سموم و آفت کش‌ها؛ حوزه‌های زیست‌فناوری و صنایع مواد غذایی و بهداشتی و غیره، ارائه کند.


( ۳ )

نظر شما :