دانشگاه آزاد اسلامی نمادی از اقتصاد مقاومتی است

۲۷ دی ۱۳۹۴ | ۰۳:۲۷ کد : ۲۷۹ اخبار واحد
تعداد بازدید:۱۵۳۳
دکتر بابک آل طه رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در جلسه نشست هم اندیشی استاندار کرمان بااساتید واحد کرمان واحد کرمان دانشگاه آزاد اسلامی را نماد اقتصاد مقاومتی است.
دانشگاه آزاد اسلامی نمادی از اقتصاد مقاومتی است

دانشگاه آزاد اسلامی نمادی از اقتصاد مقاومتی است

دکتر بابک آل طه رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در جلسه نشست هم اندیشی استاندار کرمان بااساتید واحد کرمان واحد کرمان دانشگاه آزاد اسلامی را نماد اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر بابک آل طه در جمع اعضای هیات علمی واحد کرمان که در جلسه هم اندیشی استاندار کرمان و اساتید دانشگاه با اشاره به تاریخچه تاسیس این واحد اظهار داشت: «دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان جلوه ای از اقتصاد مقاومتی قسمت زیادی از بار آموزش عالی را از دوش دولت برداشته است.»

وی افزود: «با عنایت به نگاه ویژه دکتر میرزاده ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر حضور دانشگاه بعنوان الگوی خاصی از اقتصاد مقاومتی در کشور سعی شده است سالانه درصد اتکا دانشگاه به شهریه کاهش یابد.»

آل طه با توضیح اینکه طرحهای درآمدزایی دانشگاه آزاد اسلامی در دو محور برنامه های اقتصادی و طرحهای اقتصاد دانش بنیان می باشد ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی سعی دارد تا با ایجاد شهرکهای فناوری آزاد اسلامی(شفا) و همچنین طرح سامانه آزمایشگاههای همکار آزاد(ساها) علاوه بر بالا بردن امکان استفاده از پتانسیل های دانشگاه برای محققین و دانشجویان سهم خود را در پیشبرد اهداف کلان در افق 1404 به انجام برساند.»

دبیر هیات امنای استان کرمان در همچنین از شناخت بالای استاندار کرمان در مسائل اقتصادی و فرهنگی تقدیر کرده و تصریح کرد: بحمدالله مهندس رزم حسینی بعنوان یک استاندار بومی با آگاهی از مشکلت استان گامهای موثری در جذب سرمایه و بخشهای اقتصادی و همچنین بخشهای گوناگون فرهنگی از جمله تکریم مفاخر برداشته اند که قابل ستایش است.

 

توجه به مسائل اقتصاد خرد بعنوان اولویت بخش اقتصاد قرار گیرد

دکتر محسن زاینده رودی مدیر گروه دکتری تخصصی اقتصاد واحد کرمان با اشاره به لزوم توجه به بخشهای گوناگون اقتصادی اظهار داشت: توجه به مسائل مربوط به اقتصاد خرد بایستی در راس اولویتها قرار گیرد و با نگاه عمیق بر روی فرامین رهبری در نامگذاری سالها از سال 78 تاکنون ضرورت این موضوع بیشتر عیان می شود.

وی با اشاره به انجام یک طرح تحقیقاتی با موضوع صرفه جویی و نحوه مصرف منابع در استان کرمان توضیح داد: در این طرح مشخص شد در استان کرمان اشخاص با سطح درآمدهای بالا از سطح رفاهی پایین برخوردارند در حالیکه در استانهای دیگر با سطح درآمد پایین تر از رفاه بمراتب بالاتری برخوردار هستند که این موضوع از توجه به مباحث اقتصاد خرد منشا می گیرد.

ضرورت استفاده از پتانسیل نیروهای بومی و محلی احساس می شود

دکتر امید طیاری معاون پژوهش و فناوری واحد کرمان و عضو هیات علمی گروه مهندسی آب ضمن تشکر از توجه استاندار به بحران آب در استان تاکید کرد: «حضرتعالی بطور کامل بر این بحران اشراف دارید و تخصیص 68 درصد از بودجه عمرانی استان به منظور رفع این مشکل بیانگر این موضوع است.»

وی با اشاره به طرحهای در حال اجرای استانداری برای رفع مشکل خشکسالی و کمبود آب در استان ادامه داد: «استفاده از پتانسیل افراد تحصیل کرده که به فضا و شرایط استان آشنا هستند بسیارضروری است چراکه شاهد هستیم ساخت سدها و پروژه های عمرانی با محاسبات کارشناسان غیر بومی دچار مشکلات عدیده ای شده است.»

طیاری با اشاره به نبودن آمارهای صحیح و متقن  و همچنین عدم کالیبراسیون فرمول طرحهای آبیاری برای محاسبه کاربردی بودن پروژه های انجام شده در استان از آمادگی دانشگاهها برای رفع این نقص خبر داده و افزود:«دانشگاهها این آمادگی را دارند تا از حداکثر توان برای انجام این پژوهشها استفاده کنند اما بایستی آمارهای استان از لحاظ درجه محرمانه بودن استاندارد سازی گردند و همچنین الگوی یکنواخت و مناسبی برای طرح خاموشی چاههای آب به لحاظ علمی تدوین گردد.»

معاون پژوهش و فناوری واحد کرمان پیشنهاد تهیه الگوی سطح زیرکشت در استان را نیز ارائه کرده و خواستار بررسی آن شد.

پیشنهاد ایجاد ناحیه ویژه اقتصادی در حوزه معدن از سوی عضو هیات علمی واحد کرمان

دکتر علی رییس پور مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد دانش بنیان ضمن ارائه پیشنهاد ایجاد ناحیه ویژه اقتصادی در حوزه معدن در استان کرمان توضیح داد: «متاسفانه اقتصاد استان کرمان به غلط اقتصادی مبتنی بر کشاورزی تعریف شده است که به اتفاق نظر کلیه کارشناسان اقتصادی بایستی بدلیل بحران آب توسط توسعه بخش معادن جایگزین گردد»

وی با ارائه آماری از جذب سرمایه های خارجی در منطقه اظهار داشت: «متاسفانه ایران از نظر رتبه بندی در جذب سرمایه خارجی در منطقه  مکان مناسبی ندارد و امیدواریم در شرایط پساتحریم بتوانیم قدمهای بزرگی در جذب سرمایه های خارجی داشته باشیم.»

عضو هیات علمی گروه اقتصاد واحد کرمان نگرش غیراصولی به دانشگاه آزاد اسلامی را بسیار مضر توصیف کرده و افزود:«دانشگاه آزاد اسلامی بدون کمک دولت به جایگاه کنونی دست یافته است و علیرغم کیفیت مطلوب فعلی و قابل قبول بودن نسبت استاد به دانشجو در مقایسه با بسیاری از مجموعه های آموزش عالی بازهم در صدد جذب هیات علمی و بالابردن کیفیت آموزشی است که مساعدتهای دولت را طلب می کند.

پژوهشهای هدفمندی برای حل معضلات شهری در دانشکده شهرسازی واحد کرمان صورت پذیرفته است.

دکتر مریم فدایی قطبی، واحد کرمان را قطب شهرسازی جنوب شرق معرفی کرده و اظهار داشت:« فارغ التحصیلات زیادی در تمام مقاطع از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند و پژوهشهای هدفمندی برای حل معضلات شهری در دانشکده شهرسازی واحد کرمان صورت پذیرفته است.»

وی با انتقاد از مسئولان استان برای عدم توجه به پیشنهادات اساتید و کارشناسان واحد کرمان خواستار توجه به طرحها و پروژه های عمرانی شده و ادامه داد:« واحد کرمان آمادگی دارد بصورت کاملا رایگان در امور مربوط به مشکلات شهرسازی در استان ورود کرده و برای رفع معضلات راهکار ارائه نماید.

دولت پیروزی خود را در برگزاری انتخابات سالم و با مشارکت حداکثری می داند

حمید ذکا اسدی معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان گفت: آنچه که دولت به آن اعتقاد دارد بی طرفی دولتمردان در رابطه با انتخابات است و از این رو پیروزی ما برگزاری انتخاباتی سالم، امن و با مشارکت حداکثری مردم است.

 

" ذکاءاسدی"با ارائه آماری از نام نویسی برای انتخابات اخیر اظهار داشت: 22 نفر کاندیدا برای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از استان کرمان ثبت نام کرده اند که تایید صلاحیت آنها به عهده فقهای شورای نگهبان است و بهمن ماه اعلام می شود.

 

وی افزود: برای مجلس شورای اسلامی نیز 259 نفر در استان کرمان ثبت نام کرده و 25 نفر رد صلاحیت شده اند و شکایت افراد و تایید صلاحیت آن به عهده نماینده شورای نگهبان در استان است.

 

معاون استاندار کرمان تصریح کرد: 58 حوزه انتخابیه در استان کرمان داریم که 9 حوزه اصلی و 49 حوزه فرعی است و 26 بهمن ماه تایید صلاحیت افراد نهایی و اعلام می شود.

 

وی بیان کرد: آمادگی کامل داریم تا انتخابات قانونی و امنی را در استان کرمان برگزار کنیم و با توجه به گستردگی استان و همه سلایق سیاسی، خوشبختانه آرامش در استان برقرار است و این امر متکی بر سیاست های اتخاذ شده از سوی نماینده عالی دولت در استان می باشد. 

 

ذکاءاسدی خطاب به اساتید دانشگاه افزود: نقش شما در جلب مشارکت مردم به ویژه دانشجویان بسیار حائز اهمیت است، ضمن اینکه شما باید رابط بین مردم و دولت باشید و خواسته های مردم را فریاد بزنید.

 

وی تصریح کرد: استان باید به سمت توسعه و سازندگی حرکت کند، ضمن اینکه محوریت ولایت موجب همدلی در استان شده و نگرش استان نسبت به توسعه باعث شده افراد مختلف از حاشیه به متن بیایند.

حضور استاندار در دانشگاه نشاندهنده اهمیت نقش جوانان است

مهندس حسین صفریان رییس شورای مشاوران جوان استاندار کرمان در جمع اساتید واحد کرمان چندین مرتبه حضور استاندار کرمان در دانشگاه را نشانه اهمیت نقش جوانان در دولت تدبیر و امید دانست.

نماینده ریاست عالی دانشگاه در تشکلهای دانشجویی استان کرمان با اشاره به راه اندازی کمیته های هشت گانه در شهرهای کرمان تصریح کرد: گروه مشاوران جوان استانداری کرمان از آذر سال گذشته فعالیت های خود را در هشت کمیته اصلی آغاز کرد.
وی تصریح کرد: کمیته های عمرانی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، شهرستان ها، اطلاع رسانی و بانوان در شورای مشاوران جوان استانداری کرمان تشکیل شده است.
وی هدف از تشکیل گروه مشاوران جوان را تصمیم سازی دانست و ادامه داد: این گروه به دنبال ورود به عرصه اجرایی نیست.
مشاور استاندار کرمان در امور جوانان گفت: در تمامی شهرستان های استان نیز مشاور جوان فرمانداری ها فعال و کمیته های هشت گانه در شهرستان ها محقق شده است.
وی تاکید کرد: در تمامی کمیته ها سعی شده از اساتید دانشگاهی استفاده کنیم و قرار است این جلسات را فارغ از مسائل سیاسی ادامه دهیم.
وی افزود: برنامه بهره وری نیروی انسانی را در دستور کار قرار داده ایم و امیدواریم بتوانیم آن را در سال جاری عملیاتی کنیم. چرا که بهره وری نیروی انسانی یکی از شاخص های تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 

در بخش پساتحریم فرصتهای بسیار خوبی برای سرمایه گذاری بوجود خواهد آمد

مهندس رزم حسینی در پایان مراسم و پس از استماع مباحث مطرح شده از دکتر ال طه برای برگزاری این جلسه تشکر نموده و با اشاره به فرصتهای ایجاد شده همزمان با لغو تحریمها اظهار داشت: توقع داریم با لغو تحریمها فرصتهای جدید و زیادی برای سرمایه گذاری در استان ایجاد شود.

وی ضمن ادای احترام به بنیان گذار دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی این دانشگاه  را بدلیل اتکا به درآمدهای فردی و عدم اتکا به دولت ستود و افزود: در تمام دنیا دانشگاههای موفق از همین شیوه پیروی می کنند.

رزم حسینی با تایید نظر اساتید واحد کرمان لزوم توجه به بخشهای اقتصاد خرد را ضروری دانسته و افزود: بایستی سرمایه های مردم نیز از بخشهای کم بازده جمع آوری و وارد چرخه اقتصاد و تولید شوند.

استاندار کرمان بحران امروز در بخش آب را ما حصل مدیریت غلط در سالیان متمادی دانسته و عنوان کرد: در استان آب کم نداریم بلکه استفاده از منابع ضعیف و اسراف شده است.

رزم حسینی تعریف یک المان جدید از شهر کرمان را بسیار حیاتی توصیف، و توضیح داد: اگر کرمان سلطان قالی است بایستی معرفی شود، اگر کرمان با سردرا قاسم سلیمانی سلحشور شناخته می شود و یا با مفاخر علمی آن، این وظیفه دانشگاهها و مراکز علمی است تا آن را به جهانیان معرفی نمایند.

وی با اشاره به انتخابات اخیر توضیح داد: کارنامه انقلاب اسلامی نشان داده است که رای مردم نشاندهنده عملکرد دولتهاست.

استاندار کرمان ضمن توصیف خصوصیات یک نماینده خوب ادامه داد: مردم بایستی نمایندگانی متخصص و کاربلد انتخاب نمایند که با درد مردم آشنا باشند و علاوه بر ولایت پذیری تابع محض قانون اساسی ایران باشند.

وی با اشاره به حوادث اخیر در خلیج فارس توضیح داد: امروز می بینیم سپاه پاسداران در خلیج فارس آنچنان مقتدرانه عمل می کند که جهانیان را به تحیر وا می دارد.

استاندار کرمان با توضیح درباره بازسازی ابنیه فرهنگی استان تصریح کرد: انجام این طرحها نشانه فرهنگ غنی استان ماست و جغرافیای استان کرمان به ما می گوید که هر پیشرفتی در جنوب و شرق کشور بایستی از کرمان بگذرد و بایستی تلاش کنیم تا کرمان را بسازیم.

 

 

 


نظر شما :