قوام زاده از پیشکسوتان واحد کرمان در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه : اگر به گذشته برمی گشتم قطعا تحصیلاتم را ادامه می دادم

۲۶ مهر ۱۳۹۵ | ۱۹:۱۱ کد : ۶۵۳ اخبار واحد
تعداد بازدید:۱۰۱۵
قوام زاده از پیشکسوتان واحد کرمان در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه :  اگر به گذشته برمی گشتم قطعا تحصیلاتم را ادامه می دادم

خبر بازنشستگی شراره قوام زاده رئیس امور رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان بهانه ای شد تا اداره روابط عمومی دانشگاه با این پیشکسوت دانشگاه که اکنون در آخرین روز های خدمت خود را سپری میکند مصاحبه ای داشته باشد.

مصاحبه صمیمی اداره روابط عمومی را با این پیشکسوت دوست داشتنی را در زیر بخوانید:

لطفا خودتان را معرفی نمائید.

-شراره قوام زاده هستم ،لیسانس ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهد باهنر کرمان و از آذرماه 1367 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان مشغول به کار شدم، چهار فرزند  پسردارم و عاشق همه فرزندانم هستم.

پسر اولم کارشناس آی تی شرکت کرمان تابلو است، پسر دومم پزشک و در حال خواندن تخصص است، پسر سومم مدرک حقوق از دانشگاه شهید باهنر دارد و درحال آمادگی برای آزمون وکالت است و پسر آخرم دانشجوی دانشگاه خوارزمی در رشته ادبیات انگلیسی است.

خبر بازنشستگی پیش از موعد شما برای دوستان و همکاران مثل شوک بود، از دلایل این تصمیم بگوئید.

- پسر آخرم آلرژی شدید دارد و بخاطر این موضوع نیاز به مراقبت و حمایت من دارد و اکنون که دانشجوی دانشگاه خوارزمی است با بیش از 27سال  سابقه کاری، تصمیم گرفتم  پیش از موعد بازنشسته شوم و در تهران  و در کنار فرزندم زندگی کنم.

از نحوه ورودتان به دانشگاه بگوئید:

-در دوران دانشجویی کتابخانه دانشکده ادبیات دانشگاه شهید باهنر را با کمک یکی از دوستان و با همراهی یکی از اساتید راه اندازی کردیم و در آن زمان قول هایی مبنی بر جذب ما در دانشگاه شهید باهنر داده شد که متاسفانه به دلیل نداشتن مجوزهای لازم این کار میسر نگردید.بعدها ازطریق یکی از اساتید دانشگاه باهنر مطلع شدم که کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به کارمند نیاز دارد و بلافاصله درخواستی را به دانشگاه تحویل دادم و با پیگیری مادرم و با موافقت حاج آقا طباطبایی استخدام شدم.

از خاطرات همکاری با حجت الاسلام و المسلمین دکتر طباطبایی صحبت کنید :

تمام لحظات همکاری با حاج آقا خاطره است و با وجود اینکه سالها از رفتن آقای طباطبایی می گذرد، هر زمان که گل ها و درختان دانشگاه را می بینم به یاد این عزیز وتلاش های شبانه روزیشان می افتم.

واقعا با همت و تلاش دکتر طباطبایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان ساخته شد و ایشان قبل از اینکه رئیس ما باشند برادر بزرگتر والگوی همه ما بودند.

نظرتان در مورد امور رفاهی دانشگاه چیست، آیا واقعا رفاه و آرامش را برای همکاران مهیا کرده است؟

- خدمات دانشگاه به کارکنان بر کسی پوشیده نیست ،بنده هم برنامه های زیادی برای امور رفاهی کارمندان داشتم، اما فرصت کافی برای تحقق همه این برنامه ها فراهم نشد.

مدیران و همکاران بارها در مورد فعالتر شدن امور رفاهی از بنده درخواست هایی را داشتند.یادم است روزهای اول حضور بنده در این واحد قرار بود تعداد نیروی بیشتری با ما همکاری کند اما در عمل  در ابتدای کارفقط با همکارخوبم خانم نواب و در ادامه با آقای مقدم اداره امور رفاهی دانشگاه را اداره می کردیم.

خدا رو شاکریم که با تلاش و همت مسئولین پرداخت خیلی از وام ها بخصوص وام صندوق  رفاه به کارکنان ارجمند دانشگاه بصورت فوری انجام می شود. در این زمینه نیز تجربه های خودم را در اختیار همکاران گذاشتم و توصیه کردم برای موفق شدن این واحد باید کارمندان بیشتری در اختیار امور رفاهی قرار گیرند.

محرم اسرار بودن  ومشکلات همکارانتان در روحیه شما تاثیر گذاشته؟

- شاید باور نکنید به دلیل مسائل عصبی تعدادزیادی قرص اعصاب می خورم و زمانیکه به پزشک مراجعه کردم دلیل اصلی این مشکلات را نوع شغلم دانست.بنده تمام همکاران را دوست دارم و بارها از شنیدن مشکلات همکارانم از صمیم قلب ناراحت شده ام.

امیدوارم حمل بر خوددستایی نشود اما یکی از نکات مثبت اخلاقی بنده شاید سعه صدر در کارها  و اخلاقم باشد که لازمه پست و شرایط شغلیم است و این موضوع را به معاون اداری نیز گفتم و خواهش کردم فرد جایگزین من به دلیل ارتباط گسترده با همکاران باید صبور و خوش اخلاق باشد.

از خاطرات خوب و بدتان در دوران حضور در شما در امور رفاهی بگوئید:

-روزی یکی از همکاران به بنده مراجعه کرد و گفت فرزند کوچکم مشکل خونی دارد و باید هر روز گوشت قرمز بخورد و با توجه به اینکه خودش سرپرست خانوار بود توانایی تهیه این مقدار گوشت را نداشت و من به قدری از این موضوع ناراحت شدم که مطمئنم هستم تا آخر عمر فراموش نخواهم کرد.

از روز ورودتان به دانشگاه تا کنون چه سمت هایی را تجربه کردید؟

اولین حضور بنده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان در کتابخانه دانشگاه بود و کارشناس حوزه پژوهشی ، کارشناس امور اداری، کارشناس کمیسیون معاملات ،رئیس دبیرخانه مرکزی، رئیس کارگزینی کارکنان، مدیر اداری، مدیر دفتر طرح و برنامه وبودجه ، مدیر پژوهشی، رئیس باشگاه پژوهشگران، و رئیس اداره امور رفاهی از جمله سمت هایی بوده که در آن خدمت کرده ام و تجربه کسب نمودم.

در کدامیک از این عنوان های سازمانی موفق تر بودید؟

زمانی که در حوزه پژوهشی، درکنار دوست و همکار خوبم خانم دکتر مریم کاظمی پور عهده دار سمت مدیر پژوهشی  بودم ، یکی از موفق ترین دوران خدمتیم را سپری کردم. خانم دکتر کاظمی پور در آن زمان یکی از موفق ترین و مطرح ترین معاونین پژوهشی در سطح واحد های دانشگاه های آزاد اسلامی جنوب شرق کشور و اولین دانشیار منطقه هفت دانشگاه بودند وخاطرم هست که  در دوره معاونت  ایشان بودجه پژوهشی دانشگاه صد درصد جذب می شد.

هیچ کدام از فرزندان شما ازدواج کرده اند؟

-بله، پسر بزرگم ازدواج کرده است.

اشتغال عروس شما معیاری برای ازدواج پسرتان بوده است؟

-زمان ازدواج پسرم،با وجود اینکه همسرشان شاغل بود به عروسم توصیه کردم که برای خوشبخی خود و همسرش باید خانه دار باشد چون به نظر من بهترین مادر، زنی است که خانه دار باشد.

اگر امکان برگشت به گذشته بود چه  انتخابی  داشتید؟

- اگر به گذشته برمی گشتم قطعا تحصیلاتم را ادامه می دادم و  همزمان خانه داری هم می کردم.

در آخرین روزهای خدمتتان ،زحمت هایی که برای ارتقای شغلییتان کشده اید را چگونه ارزیابی می کنید ؟

-قطعا اگر زحمت نمی کشیدم و تلاش نمی کردم ، همچنان در کتابخانه دانشگاه و در شرایط اولیه حضورم در دانشگاه بودم.خاطرم است به قدری در کارم  فعال و پیگیر بودم که در جلسات باشگاه پژوهشگران بنده را به عنوان خانم دکتر صدا می زدند.

شاید در طول دوران خدمتم سهوا خطایی رخ داده باشد اما  خوشحالم  که در این سال ها نه حقی از دانشگاه را به ارباب رجوع داده ام و نه حقی از ارباب رجوع به دانشگاه وارد شد.

از افراد حال حاظر دانشگاه به سلیقه و انتخاب خودتان چند نفر را نام برده و توصیفشان کنید:

-دکتر آل طه: الگوی آرامش، وقار و صبر است و بعد از حجت الاسلام والمسلمین دکتر طباطبایی، وی را تاثیرگذارترین فرد در دانشگاه می دانم. آل طه  مدیری مدبر است و سیستم مدیریتی ایشان باعث شده اطرافیان با عشق در کنارشان فعالیت کنند.

-حاج آقا عالم زاده: با تمام وجود به ایشان اعتماد دارم و به کارشان احترام می گذارم .ظاهر ایشان و حضور ایشان هر انسانی را به یاد سازندگی و آبادی می سازد و ستون اصلی آبادانی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان آقای عالم زاده هستند.

-مرحوم نوشین نژاد شفیعی: صمیمی ترین دوستم بود و همیشه باهم دردودل می کردیم و از فوت ناگهانی وی به شدت متاثر شدم.

از دوران کارمندی و خدمت در دانشگاه راضی هستید؟

-اگر به گذشته بر می گشتم بخاطر رسیدگی به فرزندانم و تربیت آنها شاید روال زندگی کارمندیم را تغییر می دادم اما با تمام وجود میگویم با تمام خاطرات تلخ و شیرین واقعا از دوران خدمتم در دانشگاه حض بردم .

اگر یک مرد در جایگاه شما بود آیا موفق تر بود؟

-به هیچ وجه، من پا به پای آقایان کار کردم. البته آقایان توانایی های خاص خودشان را دارند اما در مسائل اداری فرقی بین خانم ها و آقایان نمی دانم و اعتقاد دارم خانم ها هم میتوانند به اندازه آقایان و حتی بیشتر موفق باشند.

-دلتان برای دانشگاه تنگ می شود؟

پاسخ ایشان در اینجا با قطرات اشکشان همراه بود:

-قطعا و در اولین فرصت برای تجدید خاطره به دانشگاه بر می گردم.

برنامه ای برای بازنشستگی دارید؟

-فقط خانواده و خانه داری و دلم می خواهد این سال ها که در کنار فرزندان نبودم را جبران کنم.

و سخن آخر:برای سایر همکاران و بخصوص جوانان توصیه خاصی دارید؟

-دلم می خواهد جوانان با صلابت، صعه صدر و خونسردی کار خودشان را انجام دهند ، حقی را جابجا نکنند ، برای حق سایرین تصمیم نگیرند و سلسله مراتب را رعایت کنند چون اعتقاد دارم باید در جامعه ما مفهوم بزرگ و کوچک بودن و احترام سنی اهمیت بیشتری پیدا کند.

 

 


نظر شما :